Pamiętamy o „Żołnierzach Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” uczciły wczoraj, 1 marca, władze powiatu ełckiego wraz z innymi samorządowcami.

Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy odbyła się przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ełku.

Święto ma na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległego podziemia, z których większość z patriotycznego obowiązku kontynuowała walkę z okupantem, pomimo zakończenia II wojny światowej. Dziesiątki tysięcy partyzantów wywodzących się głównie z Armii Krajowej walczyło przeciwko narzuconej przez wroga władzy wprowadzającej w kraju komunizm. W wyniku tych walk, w latach 1944-1956, śmierć poniosło około 9 tysięcy żołnierzy. Władza na wszelkie sposoby próbowała walczyć z ludźmi podziemia, nie tylko za pomocą milicji i służb, ale także potępiając ich  – stąd nazwa „żołnierze wyklęci”.

Święto obchodzone jest właśnie 1 marca, gdyż tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok na zarządzie stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość. W Polsce Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” świętujemy oficjalnie od 2011 roku.a

Opublikowano: 02 marca 2017 14:14