Światowy Dzień Konsumenta

Prawo do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji – to cztery prawa konsumentów sformułowane przez Johna F. Kennedy’ego.

15 marca 1962 r. ówczesny Prezydent USA, podczas swojego przemówienia, przedstawił projekt ustawy o prawach konsumentów, zwany dziś Kartą Praw Konsumenta (Consumer Bill of Rights), formułujący podstawowe prawa konsumenckie. Wystąpienie miało przełomowe znaczenie dla tworzenia nowoczesnego systemu ochrony interesów konsumentów. Od tamtej pory Międzynarodowy Dzień Konsumenta na całym świecie obchodzony jest właśnie 15 marca.

W Polsce od ponad 20 lat Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chroni interesy słabszych uczestników rynku, a od 2014 roku obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W powiecie ełckim na straży praw konsumenta stoi Dariusz Dracewicz, powiatowy rzecznik konsumentów. Zapewnia on bezpłatne poradnictwo konsumenckie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Ełku, przy ul. Piłsudskiego 4, pok. 394 A.

Opublikowano: 15 marca 2017 12:44