Niepokojące dane

Województwo warmińsko-mazurskie znalazło się w na czele niechlubnego rankingu województw osiągających najmniejszy w kraju współczynnik zaopiniowanych samorządowych programów polityki zdrowotnej.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która opiniuje ww. programy, przedstawiła, iż najistotniejszym problemem w naszym województwie jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, na którą w Polsce choruje co dziesiąta osoba powyżej 30 roku życia. Choroba ta jest jedną z najczęściej występujących schorzeń związanych bezpośrednio z wdychaniem dymu tytoniowego i polega na znacznym zwężeniu dróg oddechowych.

Dym papierosowy składa się z ponad 4 tysięcy szkodliwych związków chemicznych, w tym z 40 substancji, których rakotwórcze działanie nie ogranicza się jedynie do osób palących, ale dotyczy także grupy tzw. „biernych palaczy”. Obecnie z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc umiera w Polsce 15 tysięcy osób rocznie, co stanowi, ze względu na przyznawane renty inwalidzkie, ogromne obciążenie społeczne.

Ponadto, w naszym województwie występuje bardzo duże zagrożenie życia z powodu nowotworu złośliwego tchawicy, oskrzeli i płuc, a także przewlekłymi chorobami dolnych dróg oddechowych. Z raportu opublikowanego przez Państwowy Zakład Higieny w 2016 r. wynika, że region warmińsko-mazurski jest na drugim miejscu co do liczby palaczy papierosów. Na Warmii i Mazurach pali ponad 34 % mężczyzn i ponad 22 % kobiet. Więcej palaczy niż w naszym województwie jest tylko na terenie województwa lubuskiego.

Przypomnijmy, że już w latach 70-tych potwierdzono, iż palenie papierosów jest niezwykle szkodliwe i wpływa bezpośrednio na powstawanie licznych nowotworów, chorób kardiologicznych i wielu innych schorzeń.

Opublikowano: 30 sierpnia 2017 14:17