Pamiętajmy o historii

1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa.

Właśnie tego dnia, o godzinie 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał  Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej znajdującej się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Przez tydzień  broniło go bohatersko około 200 polskich żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego, odpierając powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powierza.

Podczas działań wojennych nasz kraj został doszczętnie zniszczony i ograbiony, a obecna stolica – Warszawa, została całkowicie „zrównana z ziemią”. Na terenie okupowanej Polski hitlerowski najeźdźca wybudował obozy zagłady. Sześcioletnie walki toczyły się na niemal wszystkich frontach. Objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany.

Był to najkrwawszy i największy konflikt w historii świata. Według różnych szacunków zginęło w nim łącznie od 50 do blisko 80 milionów ludzi. W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw, na 67 wówczas istniejących.

Opublikowano: 01 września 2017 12:49