XVII Marsz Sybiraków z udziałem ełckiej młodzieży

Kolejny już Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru odbył się 8 września br. w Białymstoku.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, miejskich, Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich oraz delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Kanady i USA. W marszu wzięła również udział ełcka grupa Sybiraków, a także uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Ełku.

Wszyscy zebrali się przy pomniku „Ofiar Katynia”. Stamtąd ulicami miasta przeszli na uroczystą liturgię do kościoła pw. Ducha Świętego. Dalsze uroczystości odbyły się przy Grobie Nieznanego Sybiraka, gdzie złożono kwiaty. Uczestnicy marszu obejrzeli panoramę „Golgota Wschodu Polskich Zesłańców”, Muzeum Sybiraków i ich kaplicę.

Przekazanie młodzieży prawdy historycznej o zesłaniu i zesłańcach uważam za patriotyczny obowiązek. Wyjazd z uczniami jest tego przykładem – mówi Amelia Malinowska, opiekun młodzieży z ełckiego „ekonomiaka”.

Opublikowano: 13 września 2017 09:48