Święto seniorów

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto to zostało ustanowione 14 grudnia 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W związku z tym, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Ełku przypomina o prawach seniorów.

Seniorzy to rosnąca grupa konsumentów, która często nie zna praw, jakie jej przysługują. Dlatego są często oszukiwani i namawiani do kupna kosztownych sprzętów. Sprzedawcy wykorzystują ich ufność. Edukacja to jedno, ale na pewno potrzebne są zmiany prawne, które zapewnią większe bezpieczeństwo tej grupie konsumentów. Zasługują oni na większą troskę ze strony państwa. Obecnie rozważa się m.in. wprowadzenie obowiązku nagrywania pokazów, na które zapraszane są osoby starsze, czy określenie limitu kwotowego przy kupowaniu produktów poza lokalem przedsiębiorcy.

Seniorze, pamiętaj, że masz prawo powiedzieć „nie”. Uważaj, gdy odbierasz telefon z gazowni, elektrowni, telekomunikacji, a konsultant twierdzi, że ma lepszą ofertę niż obecna. Odłóż słuchawkę i zadzwoń do swojego dotychczasowego sprzedawcy prądu, gazu lub operatora. Upewnij się czy rzeczywiście wprowadza lepsze stawki.

Idziesz na pokaz, aby odebrać „nagrodę”? Uważaj: zostaw dowód i odcinek emerytury w domu. W przeciwnym razie sprzedawca „pomoże” Ci zaciągnąć kredyt na produkty, których nie potrzebujesz. Zaproszenie na „bezpłatne badania”, „odbiór nagrody”, „pokaz kulinarny” może oznaczać sprzedaż kosztownych produktów. Nie daj się zmanipulować. Masz 14 dni na to, aby odstąpić od umowy, którą zawarłeś na pokazie.

Opublikowano: 29 września 2017 15:00