Akcja sprzątania jeziora

Na odcinku od terenu Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego do mostu na ulicy Zamkowej grupa płetwonurków sprzątała Jezioro Ełckie. Akcja odbyła się w dniach 02-10 listopada w ramach projektu ”Od teorii do praktyki – zrównoważone wykorzystanie zasobów dziedzictwa naturalnego w Ełku oraz Birštonas”.

Oczyszczanie fragmentu Jeziora Ełckiego jest kolejnym zadaniem w ramach projektu, który wpłynie bezpośrednio na poprawę środowiska naturalnego na Obszarze Chronionego Krajobrazu Pojezierza Ełckiego. Sprzątanie części jeziora odbyło się na zlecenie powiatu ełckiego. Była to pierwsza z dwóch akcji zaplanowanych w ramach projektu. Kolejna zostanie przeprowadzona przez partnera projektu na rzece Niemen na wiosnę przyszłego roku.

Zakres prac podwodnych został podzielony na dwie strefy tj. obszar prac podstawowych: wzdłuż linii brzegowej na szerokości 15 metrów od linii brzegowej w głąb jeziora oraz obszar prac szczegółowych: wzdłuż linii brzegowej terenu Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego na szerokości 5 m od linii brzegowej w głąb jeziora.

Wśród wydobytych przedmiotów znalazły się m.in. opony od samochodów osobowych i ciężarowych, pręty metalowe, kosze na śmieci, silniki, elementy sprzętów domowych, gaśnice, garnki, telefony oraz puszki i butelki. Dodatkowo pas brzegowy przy MOS-ie został oczyszczony z drobnych śmieci i rozbitego szkła.

Opublikowano: 10 listopada 2017 14:42