Kolejna wizyta naszych przyjaciół z Niemiec

Delegacja Stowarzyszenia Dawnych Mieszkańców Powiatu Ełckiego z Hagen, na czele z przewodniczącą Bärbel Wiesensee spotkała się ze starostą ełckim Markiem Chojnowskim, wicestarostą ełckim Anną Iwaszko oraz etatowym członkiem zarządu Bożenną Puławską.

Wizyta była okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy oraz zaplanowania dalszych działań przyczyniających się do głębszego pojednania polsko – niemieckiego. Delegacja z Niemiec była pod ogromnym wrażeniem zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w powiecie ełckim.

Stowarzyszenie Dawnych Mieszkańców Powiatu Ełckiego z Hagen powstało w 1947 roku. Jednak dopiero po 26 latach od zakończenia wojny, w 1971 roku, członkowie stowarzyszenia mogli po raz pierwszy ponownie odwiedzić rodzinne strony.

Przez te wszystkie lata stowarzyszenie zorganizowało wiele wycieczek autokarowych na Mazury. W 1991 roku wspierało działania założycielskie Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Ełku. Ponadto pomagało przy renowacji około 30 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na terenie Mazur oraz założyło Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza w Ełku.

Powiat Ełcki współpracuje ze Stowarzyszeniem Dawnych Mieszkańców Powiatu Ełckiego z Hagen od 2002 roku.

Opublikowano: 12 czerwca 2018 12:39