Kolejna wizyta gości z Niemiec

Delegacja Stowarzyszenia Dawnych Mieszkańców Powiatu Ełckiego z Hagen, na czele z przewodniczącą Bärbel Wiesensee spotkała się z wicestarostą ełckim Anną Iwaszko oraz etatowym członkiem zarządu Bożenną Puławską.

Wizyta była okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy oraz zaplanowania dalszych działań przyczyniających się do głębszego pojednania polsko – niemieckiego. Delegacja z Niemiec była pod ogromnym wrażeniem zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w powiecie ełckim.

Stowarzyszenie Dawnych Mieszkańców Powiatu Ełckiego z Hagen powstało w 1947 roku. Jednak dopiero po 26 latach od zakończenia wojny, w 1971 roku, członkowie stowarzyszenia mogli po raz pierwszy ponownie odwiedzić rodzinne strony.

Przez te wszystkie lata stowarzyszenie zorganizowało wiele wycieczek autokarowych na Mazury. W 1991 roku wspierało działania założycielskie Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Ełku. Ponadto pomagało przy renowacji około 30 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na terenie Mazur oraz założyło Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza w Ełku.

Powiat Ełcki współpracuje ze Stowarzyszeniem Dawnych Mieszkańców Powiatu Ełckiego z Hagen od 2002 roku.

Opublikowano: 12 września 2018 10:36