Tunel i podziemny kanał

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. ełcki, gm. Stare Juchy, Stare Juchy/Gorło

Kategorie: Inne

Tunel i podziemny kanał

Całkowicie zapomnianym, a niezwykle ciekawym rozwiązaniem technicznym na terenie naszego powiatu jest podziemny kanał łączący dwa jeziora w gminie Stare Juchy. Podziemny tunel biegnie między jeziorami Szóstak i Ułówki. Płynie tam mała rzeczka trzymetrowej szerokości i półmetrowej głębokości, która na końcu wpada do malowniczego jeziorka Ślepieniec.

Tunel zbudowano na początku XX wieku, w trakcie wielkich inwestycji mających na celu połączenie jezior i osuszenie jak największych połaci pól. Ma ok. 1,60 metra średnicy i 300 metrów długości. W niektórych miejscach przebiega 10 metrów pod ziemią. Aby przejść przez tunel, trzeba włożyć długie rybackie kalosze albo nie zakładać żadnych butów. Zaleca się włożenie kasku ochronnego, na pewno przyda się także latarka.

Najłatwiej dotrzeć do wejścia do tunelu z drogi Stare Juchy – Gorło. Po zjechaniu z iście górskiej serpentyny należy skręcić w lewo, w leśną drogę prowadzącą lekko pod górę. Na rozstaju dróg trzeba skręcić w prawo i przejechać kilkadziesiąt metrów wzdłuż brzegów niewielkiego jeziorka.

Starostwo Powiatowe w Ełku

Realizacja: IDcom.pl