Szkoła Artystyczna w Ełku

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. ełcki, gm. Ełk, Ełk, ul. Armii Krajowej 21

Kategorie: Inne

Szkoła Artystyczna w Ełku

Wydział Ełckiego Centrum Kultury (jednostki podległej Urzędowi Miasta) zajmuje się planowaniem wydarzeń artystycznych Ełckiego Centrum Kultury, edukacją artystyczną, wspieraniem talentów dzieci, młodzieży i dorosłych i umożliwia im spotkania ze sztuką. W budynku szkoły prowadzone są zajęcia taneczne, muzyczne, plastyczne, teatralne, fotograficzne oraz grafika komputerowa. W ramach „Artystycznych czwartków” na sali koncertowej odbywają się koncerty, spotkania autorskie, wernisaże, projekcie filmów, spotkania z reżyserami.


Na temat historii budynku wiadomo niewiele. Wzniesiono go na parceli położonej przy Bahnhofstrasse (Dworcowej, obecnie Armii Krajowej), którą wytyczono w latach 60-tych XIX wieku w z związku z budową linii kolejowej do Ełku. Bogaty wystrój elewacji, portale z rzeźbionymi drzwiami, jońskie i korynckie kapitele, zdobienia rocaille – modne wówczas sztukaterie sprowadzane z Berlina czy Gdańska miały świadczyć o zamożności właścicieli i wyrafinowaniu ich gustów. 


Na parterze kamienicy znajdowały się dwa sklepy, na I i II piętrze od frontu mieściły się dwa okazałe mieszkania pierwszych właścicieli. Z tyłu kamienicy i na poddaszu mieściły się małe mieszkania i pokoje dla służby, która miła osobna klatkę schodową w oficynie. Z czasem obiekt stał się typową kamienica czynszową z pokojami do wynajęcia. Książka adresowa z z1930 roku pod tym adresem odnotowuje właścicielkę Augustę Zimmermann i dodatkowo jeszcze 32 osoby. (za „Śladami przeszłości Ełku”).

Starostwo Powiatowe w Ełku

Realizacja: IDcom.pl