Muzeum "Kropli Wody" w Wieży Ciśnień

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. ełcki, gm. Ełk, Ełk, ul. 11 Listopada 2

Kategorie: Muzea: Inne

Muzeum Kropli Wody w Wieży Ciśnień

W muzeum można obejrzeć eksponaty związane z wodą. Stare pompy strażackie, gąsiory czy butelki. Na ścianach powieszono fotografie starego Ełku z z przełomu XIX i XX wieku.

Muzeum Kropli Wody znajduje się w ełckiej Wieży Ciśnień. Na placu przy wieży stoją pompy i urządzenia przeciwpożarowe z dawnych czasów.

Nowoczesnego systemu wodociągowego Ełk doczekał się bowiem dopiero w czasach Edwarda Gierka czyli w latach 70. ubiegłego wieku. Wodę pozyskiwano z sześciu studni głębinowych zlokalizowanych w lesie, ok. 4 km od Ełku, a następnie gromadzono w zbiorniku retencyjnym. Stąd tłoczono ją siedmiokilometrowym przewodem właśnie do tejże wieży, gdzie była wynoszona na maksymalną wysokość, aby nabrała odpowiedniego ciśnienia i poprzez 30-kilometrową sieć rozdzielczą popłynęła do 80% ełczan.

Z wieży korzystano przez osiemdziesiąt lat, do czasu, gdy w latach 70-tych wybudowano nowoczesny system wodociągowy. Dzięki nocnemu oświetleniu obiekt wygląda atrakcyjnie również po zachodzie słońca.

Przed muzeum stoi skarbonka. Każdy może zwiedzić to miejsce uiszczając drobny datek na rzecz Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Ełku.