Nagrody „Ełcki Bocian” 2019 wręczone

Czternasta już Gala „Ełcki Bocian” 2019 odbyła się wczoraj, 30 maja, w Zespole Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku. Grono laureatów i wyróżnionych powiększyło się o dwadzieścia jeden osób lub instytucji, które przyczyniły się do rozwoju powiatu ełckiego.

Prestiżowa Nagroda ,,Ełcki Bocian”, ustanowiona przez Radę Powiatu Ełckiego, przyznawana jest w ośmiu kategoriach. W edukacji i wychowaniu wyróżnienie otrzymało Niepubliczne Katolickie Przedszkole ,,U Lolka” im. św. Jana Pawła II w Ełku – placówka w ofercie, której znajduje się wiele atrakcyjnych zajęć, a także jest organizatorem wielu konkursów oraz akcji charytatywnych i społecznych. Drugie wyróżnienie otrzymała Aneta Zamojska - pasjonatka psychoedukacji, coach grupowy i zespołowy, nauczyciel akademicki, autorka książek, cieszących się popularnością i uznaniem wśród czytelników. Trzecie wyróżnienie zdobył Zespół Szkół nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ełku za krzewienie idei i postaw demokracji społecznej, rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów w kołach tematycznych. Nagroda „Ełcki Bocian” 2019 w kategorii edukacja i wychowanie trafiła do Roberta Hoffmanna, dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ełku, dzięki któremu popularny ,,czerwony” zdobywa wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich rankingach.

W kategorii kultura fizyczna, turystyka i ekologia wyróżnienie otrzymał Roman Paczkowski, dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, dzięki któremu placówka dysponuje bogatą bazą edukacyjną zarówno wokół jak i w środku budynku. Centrum posiada park z ambicjami ogrodu botanicznego, w którym zaaranżowane zostały ścieżki edukacyjne wykorzystywane w trakcie zajęć z dziećmi. Drugie wyróżnienie powędrowało do Sebastiana Kosiorka, trenera wioślarzy w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Ełku, dwukrotnego olimpijczyka w wioślarskiej ósemce z 2004 roku z Aten oraz z 2008 roku z Pekinu, którego zawodnicy obecnie świecą niemniejsze sukcesy. Statuetkę „Ełcki Bocian” 2019 w tej kategorii otrzymał zaś Edward Traskowski – trener koszykówki, którego wychowankowie grają obecnie w Polskiej Lidze Koszykówki, a pięciu występuje aktualnie w kadrze narodowej w różnych kategoriach wiekowych.

Trzecia kategoria, kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego, przyniosła dwóch wyróżnionych. Pierwszym został Stefan Michał Marcinkiewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wspomagający inicjatywy kulturalne i obywatelskie na terenie powiatu ełckiego. Drugim wyróżnionym był Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku, kulturoznawca zajmujący się historią literatury i kultury Prus Wschodnich, a także współczesnością polsko-niemieckich stosunków kulturowych oraz II Wojną Światową w pamięci zbiorowej. Nagrodę „Ełcki Bocian” 2019 otrzymał Daniel Szejda - prowadzący chór seniora ,,Pojezierze”, grupę wokalną ,,Na mazurską nutę” oraz chór ,,GospELK’’ w Ełckim Centrum Kultury.

Za rozwój i wspieranie przedsiębiorczości nagrodę odebrała Anna Wojciechowska, certyfikowany doradca ds. pozyskiwania Funduszy Europejskich, pozyskała około 100 mln zł dofinansowania na różne zadania, w tym wiele projektów z działań dla przedsiębiorców.

W kategorii rozwój samorządności lokalnej kapituła przyznała wyróżnienie i główną nagrodę. Wyróżnienie otrzymał Mariusz Klepacki, sekretarz Gminy Kalinowo. Nagrodę w tej kategorii, otrzymał natomiast Tomasz Osewski, wójt Gminy Ełk, dzięki któremu w ostatniej kadencji udało się pozyskać 20 milionów złotych ze środków zewnętrznych na rozwój całej gminy.

Kategoria szósta, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i aktywności społecznej, przyniosła trzy wyróżnione osoby: Hannę Gutowską, Teresę Ostrowska, Małgorzatę Charubin. Pierwsza z nich jest opiekunką Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Ełku. Druga jako przewodnicząca Regionalnego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny w Ełku organizuje m.in. uroczyste obchody zakończenia II Wojny Światowej. Z kolei trzecia, jako kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej, stwarza możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej osobom niepełnosprawnym. Statuetka ,,Ełcki Bocian” 2019 w tej kategorii przyznana została Robertowi Pazdejowi, prezesowi  Ochotniczej Straży Pożarnej – Jednostki Ratownictwa Wodnego Szeligi.

W kategorii filantropii i sponsoring wyróżnienie otrzymał Grzegorz Torebko,  dyrektor Polskiej Grupy Energetycznej ,,Dystrybucja” Oddział w Białymstoku Rejon Energetyczny w Ełku za wzorową współpracę z Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku. Nagrodę ,,Ełcki Bocian” 2019 otrzymał Jarosław Okseniuk, dyrektor zarządzający Animex Foods Sp. zo.o. Oddział w Ełku, dzięki któremu było możliwe podpisanie umowy patronackiej spółki z powiatem ełckim i Zespołem Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku. W ramach trójstronnego porozumienia strony zobowiązały się do stałej współpracy i współdziałania w zakresie podnoszenia jakości kształcenia branżowego uczniów Zespołu Szkół nr 1 w zawodach technik technologii żywności oraz przetwórca mięsa.

W kategorii nagrody specjalne wyróżnienie przyznano Szkolnemu Klubowi Ratowika ,,COR” działającemu przy Zespole Szkół nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Ełku, którego celem jest szerzenie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy. Statuetkę „Ełcki Bocian” 2019 otrzymał Wojciech Kossakowski – Poseł na Sejm RP. Skutecznie działający na rzecz rozwoju Polski Wschodniej i wyrównywania szans rozwojowych naszego regionu. Zawsze wspierający organizacje pozarządowe oraz inicjatywy lokalnej społeczności. Skutecznie pozyskał m.in. środki na modernizację Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Ełku, budowę hali tenisowej w Ełku, siłownie plenerowe oraz Ochotnicze Straże Pożarne w regionie. Finansowo oraz rzeczowo wspomaga działania charytatywne.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

Opublikowano: 31 maja 2019 12:48