Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”

 (link otworzy duże zdjęcie)

Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola Wojtyły, która wyeksponowana jest w holu głównym Starostwa Powiatowego w Ełku.

Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia. Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata.

Wystawa została stworzona i udostępniona przez warszawską instytucję kultury Centrum Myśli Jana Pawła II. Przygotowano ją z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły/Jana Pawła II, która przypadła 18 maja 2020 roku. Starostwo Powiatowe w Ełku udostępnia ją mieszkańcom powiatu ełckiego teraz, w przededniu 42. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wystawa jest dostępna także w formie online na platformie google.

Więcej informacji o Papieżu Polaku można znaleźć na portalu JP2online.pl – to największa internetowa baza papieska zawierająca zdjęcia, teksty, dokumenty oraz nagrania video.

Opublikowano: 15 października 2020 08:50

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 59

Starostwo Powiatowe w Ełku

Realizacja: IDcom.pl